понеділок, 27 березня 2017 р.

«Поезія – це стан душі»

Ну що б, здавалося слова?
Слова та й голос –
Більш нічого.
А серце б’ється – ожива,
Як їх почує. Знать, од Бога
І голос той, і ті слова
Ідуть між люди!               
 Т.Шевченко.

Чи задумувались ви коли-небудь, звідки в душі людини народжуються геніальні вірші? Від чого з’являється дивовижний дар, який спонукає звичайні слова звучати по-новому, від яких сильніше б’ється  серце і захоплює подих? Поетичне слово містить у собі якусь незриму, непомітну і водночас велику силу. Воно народжується не на Землі, а десь у височині блакитного неба.
Не підлягає сумніву, що поезія відіграє одну з провідних ролей у духовному збагаченні людини.
Тарас Шевченко і Леся Українка, Іван Франко і  Сергій Єсєнін, Олександр Пушкін і Михайло Лєрмонтов, Ліна Костенко і Василь Стус… – ці імена входять в наше життя з дитинства і залишаться з нами до кінця. Кожен знаходить в них щось своє, близьке і зрозуміле. Духовно бідною залишається та людина, якій байдуже поетичне слово.
Кожен вірш – це сповідь поета, якийсь незабутній епізод з його життя. Переконатись  в цьому  мали змогу маленькі читачі Новокурської сільської бібліотеки, які 21 березня завітали на хвилинку поезії «Поезія – це стан душі». Також учасники заходу мали можливість продекламувати свої власні, подекуди ще несмілі, творіння. А читали їх, стоячи на стільчику, як відомі поети в дитинстві. І нехай це перші спроби, проте – написані від душі. Всім було весело,  цікаво, а найголовніше – ніхто не залишився байдужим.
Після заходу діти дружно заходилися вибирати собі книги для домашнього прочитання.







" На гостини до Корнія Чуковського"

Продовжуючи  відзначати Всеукраїнський тиждень дитячої та юнацької книги Благодатнівська сільська бібліотека запросила 23 березня наймолодших користувачів на «Гостини до Корнія Чуковського» з нагоди 135-річчя від дня народження відомого дитячого письменника.
В бібліотеці юних читачів чекали безліч несподіванок:  пізнавально-конкурсна програма «На гостини до Корнія Чуковського»; розповідь бібліотекаря «Слово про Корнія Чуковського»; вікторина-гра «Відгадайте казку»; голосне (хорове) читання творів письменника з інсценізацією («Путаница», «Муха-цокотуха» та ін.); торбинка з загубленими речами з казок;  інсценізація відомого вірша автора «Доктор Айболит», з якою вправно справилися Пузін Денис (Доктор Айболит), Шиян Діана (Лиса), Болотова Уляна (Зайчиха), Пузін Владислав (Барбос). Слова від автора читала завідувач бібліотекою  Ярмоліч Т.С.
Діти були у захваті від героїв творів Корнія Чуковського – звірів, птахів, комах і навіть речей (твір «Федорино горе»). Та найбільше їм сподобався славнозвісний  «Доктор Айболит», добрий, чуйний, сміливий, який не боїться ніяких труднощів заради спасіння хворих звірів.

Приємно відзначити, що  до бібліотеки на заходи для дітей завжди зі своїми малюками приходять  і молоді мами: Деменська Тетяна, Перемагаєва Наталія, Шевченко Леся, Масай Анна та ін.









четвер, 23 березня 2017 р.

«Читай як я! Читай краще за мене!»

Її величність книга!.. Ніщо за своєю силою не може  зрівнятися з нею. В ній  зібрана  мудрість усього людства, що передається  від покоління до покоління. З дитячих  років книжка допомагає  нам пізнати  себе і зрозуміти світ, що нас оточує. Навіть в еру комп’ютерних технологій вона не перестає бути актуальною.
За доброю традицією в дні весняних шкільних канікул в Благодатнівській сільській бібліотеці проходить Всеукраїнський тиждень дитячої та юнацької книги.
Цікаві заходи в рамках тижня  бібліотека пропонує  своїм юним користувачам. Розпочався тиждень дитячої та юнацької книги 17 березня з чемпіонату   читання вголос серед учнів 1-7-х класів  «Читай як я! Читай краще за мене!».  Хлопці та дівчата повинні були прочитати уривок зі своєї улюбленої книжки та зробити це не звичайно, а емоційно. Звичайно, завдання учні отримали заздалегідь, щоб мати змогу підготуватись. Було дуже весело та цікаво, адже кожен намагався прочитати якнайкраще, щоб потім мати право назвати себе кращим читцем.
Переможцями чемпіонату з читання вголос стали Пузін Денис, Пузін Владислав, Буділович Олексій (учні 5 класу) та Ворон Дмитро (учень 4 класу). Вони  отримали медаль «Переможець».  Медаль «За гарне читання» отримали Гайдаш Таня (7клас), Деменська Наталя (3 клас), Горобець Аня (3 клас). Учні першого класу Самсоненко Артем, Ярмоліч Гліб та Перемагаєва Світлана  відзначені «За старанність».
Діти були у захваті, адже зустріч проходила в приємній,  невимушеній атмосфері, що створювала гарний настрій у період змагання. На сам кінець, діти розповідали про свої улюблені книжки та жанри літератури. Ділилися з друзями думками про героїв книг, на яких хотіли б бути схожими та з цікавістю познайомилися з новинками  дитячої літератури і  книжковою виставкою «Гарні книги друзі назавжди».

Веселі діти, гарні книжки, неймовірний настрій та цікавий діалог – все це запам’ятається надовго.











"За покликом душі"

Окрасою  Широківщини є її люди.
Одні з них, народившись тут, пов’язали з нею долю,
інші, як пташки з гнізда, розлетілися світами.
Але для всіх рідний край назавжди залишається  найдорожчим».
Олександр Козленко

Широківська земля виплекала немало своїх славних синів і дочок, багатьма з них пишається Україна. Серед них визначна кількість поетів, письменників та журналістів.
Всі ми добре знаємо та пишаємося досягненнями представників красного письменництва: Олекса Гуреїв, який у далекі 80-ті роки приїздив на зустріч з користувачами бібліотеки; Павло Прокопович Глазовий – корифей  української сатири і гумору, гордість Широківського краю, батьки якого з 70-х років проживали в нашому селищі; голова міського літературного об’єднання «Рудана» журналіст Анатолій Федорович Перетяченко та широківський журналіст Анатолій Метешко приїздили на зустріч до бібліотеки декламувати гумор П.Глазового, а журналіст і письменник  О.Пільонов так і взагалі був частим гостем районної бібліотеки; ми всі добре знаємо Григорія Джамаловича Гусейнова, у книгах якого, зокрема в антології «На землі, на рідній» т.5,  висвітлена історія Широківського краю; приїздив до нас на гостини і письменник із Межівського району Нечай Михайло Потапович з презентацією своєї книги.
Час іде, спливають роки, і на поетичному небосхилі зявляються нові зірочки, подекуди не знані за межами нашого району чи області, але дуже рідні і близькі по духу нам – широчанам. Такі «зірочки» 21 березня у День поезії зібралися в читальній залі районної бібліотеки на перше своє засідання у рамках роботи новоствореного краєзнавчого клубу «За покликом душі». Це – Пономаренко Олександр Олексійович, Чебаненко Тетяна Федорівна, Гомела Оксана Борисівна, Сосєдка Олександр Дмитрович, Іванюшина Лариса Константинівна, Курило Валентина Іванівна, Гончаренко Ірина Олександрівна, Книга Володимир Володимирович, Сусідка Віталій Миколайович. Всі вони – гордість і надія нашого краю, майстри літературного слова. У кожного з них свій «поклик душі». Дехто пише поезію і активно друкується, чиїсь рими тихенько лежать в одному з ящичків письмового столу, а є й такі, що вірші свої  кладуть на ноти і створюють чудові пісні, або ж ті, хто приділяє велику увагу вивченню історії та навколишнього середовища краю – краєзнавці й публіцисти. Та всіх їх обєднує одна любов – любов до слова і до рідного краю.
Творчість кожного з присутніх заслуговує на увагу та визнання. Які епітети, метафори та порівняння лунали цього дня в стінах нашої книгозбірні! Які життєві історії були передані поетичними рядками! Яка різноманітна палітра тем милувала та чарувала всіх присутніх! В творчому арсеналі кожного з запрошених майстрів слова вірші і про кохання, і про природу, і про власний всесвіт та власні відчуття. Тут присутня і громадянська, і божественна тематика, і морально-етичне, і патріотичне виховання.
Цікавим доповненням заходу став дует Лариси Іванюшиної та Віталія Сусідка. Акапельно вони виконали нову пісню на вірші Лариси Константинівни «Чернобильские дети». А ще Віталій цього дня своїм виступом розпочав районний марафон конкурсу читців-декламаторів «Читаємо разом поетів Дніпропетровщини», що проходить в рамках регіонального проекту бібліотек Дніпропетровщини 2017 року «Читаємо разом» – «Улюблені поети Придніпров’я». У його виконанні прозвучали твори нашого славетного земляка Олександра Пільонова.

А далі за чашкою запашного часу з піднесеним настроєм запрошені спілкувалися між собою, ділилися своїми планами на майбутнє та обговорювали питання дружньої творчої співпраці.  










вівторок, 21 березня 2017 р.

"Академіки живопису"

Серед відомих українських пейзажистів другої половини XIX століття значне місце належить В.Орловському та М.Пимоненку. З їхньою творчістю пов’язане становлення в нашому мистецтві пейзажу як жанру.
До 175-річчя з дня народження В.Орловського та 155-річчя  М.Пимоненка, бібліотекарі Широківської районної бібліотеки підготували усний журнал «Академіки живопису». Молодь, яка була присутня на заході, переглядаючи відео презентації про цих двох художників, знайомилася з їхнім життєвим та творчим шляхом.
Вони представляли різні художні течії, різні художні системи. Учитель і ученик… Орловський був «шукачем сонця», а Пимоненко – «співець українського села». Один тяжів умовністю світосприйняття, інший – «оголеною» правдою життя, але їх об’єднували любов до живопису, а ще – родинні стосунки.
Створені понад століття тому картини цих художників є яскравою сторінкою в розвитку української художньої культури. Вони й до наших днів не втратили своєї емоційної і естетичної дії та експонуються у найбільших та найвідоміших картинних галереях України та світу.
Увазі присутніх було запропоновано також ознайомитися з картинами художників, переглянувши матеріали виставки-вернісажу «Український дивосвіт».





«Історія: погляд із сьогодення»

     Буремний і незабутній 1917 рік… Лютнева революція… Утворення Української Центральної Ради – органу, який став дійовим центром українського національного руху з 4 (17) березня 1917  по 29 квітня 1918… І-й, ІІ-й, ІІІ-й Універсали…
         До 100-річчя утворення Української Центральної Ради в Інтернет–центрі Широківської районної бібліотеки демонструвався документальний фільм «Центральна Рада України 1917-1918 рр.», який знайомив присутніх з Універсалами, прийнятими Центральною Радою, з її діяльністю, унікальними фотографіями (які збереглися в архівах)  членів Ради.
         А для відвідувачів бібліотеки, які надають перевагу друкованим виданням, в читальній залі оформлено тематичну виставку «Історія: погляд із сьогодення».

Центральна Рада залишила свій слід в історії становлення незалежної України: домоглася визнання прав українського народу на власну державу, культуру, мову; її незалежність дипломатично визнали європейські країни, а поразка Ради була зумовлена нерозвиненістю українського національного руху та відсутністю кадрів, які були б готові служити новій державі. 


середа, 15 березня 2017 р.

«В єдності наша сила»

14 березня – День українського добровольця. Це свято установлене Верховною Радою України з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, сприяння зміцненню патріотичного духу в суспільстві, посиленню суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань та на підтримку ініціативи громадськості. 
            До Дня українського добровольця бібліотекарі Широківської районної бібліотеки підготували тематичну виставку «В єдності наша сила»; огляд літератури «З відданістю Україні в серці»; інформ-хвилинку «Ніхто крім нас», під час якої ознайомили присутніх з історією військових добровольчих угрупувань.
Наш народ вже проявив себе в подібній ситуації. У 1914 році, під час Першої світової війни, українці, які не підлягали загальній мобілізації (не відповідали віком, здоров’ям чи були звільнені через виконання професійних обов’язків), створили свій добровольчий батальйон – легіон Українських Січових Стрільців. 
            Відвідувачі  Інтернет–центру цього дня переглянули документальний фільм про десантників-добровольців ВСУ – «Добровольцы».

            Добровольчі батальйони були і є унікальним явищем під час будь-яких військових дій. Сьогодні ці угрупування, які перебувають на передній лінії фронту на Сході України, для кожного українця є символом відваги, патріотизму та доблесті.




понеділок, 13 березня 2017 р.

До висот Шевченкового слова

Широківська районна бібліотека відзначає 203-ю річницю від дня народження Тараса Шевченка, святкує шевченківські дні. Зокрема, 9 березня для громади селища проведено краєзнавчу зустріч з Надією Деркач, дружиною уславленого широківського краєзнавця Валентина Деркача, «З Шевченком у серці».
Валентина Івановича Деркача, без перебільшень, можна назвати справжнім, великим шевченкознавцем Широківщини. Усе своє життя він вивчав творчий і життєвий шлях великого українського письменника. А ще ретельно збирав усі видання, де бодай є якась згадка про Тараса Григоровича. Збирав і трепетно їх оберігав, захоплювався ними, купався у неосяжному всесвіті Шевченка. Деякі з цих видань були представлені на книжковій виставці «До висот Шевченкового слова», яку бібліограф Володимир Книга презентував під час краєзнавчої зустрічі. Також він ознайомив присутніх із громадською, творчою та професійною діяльністю Валентина Деркача. Теплими спогадами про свого чоловіка поділилася Надія Іванівна Деркач. Зокрема розповіла учасникам заходу про щире, невгасиме захоплення Валентина Івановича творчою спадщиною Кобзаря. А ще подарувала районній бібліотеці деякі видання Шевченка із сімейної книгозбірні Деркачів.
«Ми завжди маємо знати і пам’ятати видатних людей Широківщини, серед яких почесне місце посідає і Валентин Іванович Деркач, – зазначила під час заходу начальник відділу культури, туризму, національностей та релігій Широківської райдержадміністрації Любов Лисогор. – Це наша історія, це те підґрунтя, на якому ми будуємо сьогодення і майбутнє». Також Любов Михайлівна розповіла про те, як разом з Валентином Івановичем плідно працювала на культурній ниві та поділилася деякими теплими спогадами про нашого земляка, невтомного громадського діяча і краєзнавця.