пʼятниця, 29 травня 2015 р.

Cерпантин корисних порад «Аншлаг на грядці та в саду»

Велика увага в Україні приділяється розвитку присадибного господарства: городництва, садівництва, домашнього тваринництва. Виробництво значної кількості овочів, фруктів та інших продуктів харчування піднімає добробут і багатство населення. У наш непростий час власне присадибне господарство багатьом дає єдину можливість звести кінці з кінцями.
Проте дуже часто хазяї не задоволені результатами щоденної важкої і клопіткої праці. Для ефективного ведення особистих присадибних та дачних господарств потрібні відповідні знання та навички.
28 травня в Широківській районній бібліотеці відбулося чергове засідання клубу «Берегиня» – серпантин корисних порад «Аншлаг на грядці та в саду». Під час заходу присутні «берегиньки» з розповідей працівників відділу обслуговування дізналися багато цікавої та корисної інформації щодо ведення свого присадибного господарства; переглянули декілька відео про вирощування та догляд за квітами, фруктовими деревами, овочами; а також поділилися один з одним своїми досягненнями, досвідом та таємницями з вирощування овочів і фруктів.
Працівники районної бібліотеки увазі присутніх представили тематичну виставку «Аншлаг на грядці і в саду», яка, сподіваємося, стала в нагоді нашим «берегинькам», допомогла зорієнтуватися у складних питаннях по догляду за присадибним господарством.

Також під час засідання було проведено невеличке опитування присутніх. Головними запитаннями були: «Чи займаєтесь ви присадибним господарством та чи приносить вам користь ця праця?» та «Чи потрібно наших дітей та молодь привчати до присадибного господарства?».




четвер, 28 травня 2015 р.

Бібліотека - центр громади

27 травня на базі Зеленобалківської сільської бібліотеки для завідуючих сільськими бібліотеками району відбувся виїзний семінар-практикум «Публічні бібліотеки в соціальному просторі: від інформаційного закладу до центру розвитку місцевої громади».
Біля приміщення книгозбірні бібліотечних працівників зустрічали голова сільської ради Любов Степанівна Кобзар, завідуюча бібліотекою Лариса Володимирівна Жук, учасники місцевої самодіяльності, партнери бібліотечної установи – учнівський та вчительський колективи Зеленобалківської СЗШ, громада села.
Пісенним флеш-мобом розпочався захід. А далі Лариса Володимирівна запросила всіх до своєї світлиці. Так як захід проходив напередодні Зелених свят, відповідно бібліотека була прикрашена в традиційному святковому українському стилі: пахощі від лугових трав та квітів викликали у присутніх неповторні відчуття, налаштовували на святковий настрій, сприяли єднанню людини з природою.
Відкриваючи захід з підвищення професійної компетенції бібліотечних працівників району, з вітальним словом перед присутніми виступили голова сільської ради Любов Степанівна Кобзар та директор РКЗ «Широківська районна бібліотека» Лілія Володимирівна Бондарчук. Завідуюча бібліотекою спільно зі своїми партнерами – сільським клубом та школою – підготували для гостей показовий масовий захід – етнографічну мандрівку «Кольори весняних свят», яка захопила присутніх справжнім святковим дійством. Під час заходу присутні разом з артистами зустрічали Весну та птахів, знайомилися з обрядовими дійствами, які проходять навесні – прохання гарного врожаю, замовляння бджіл, прикрашання української хати, водіння хороводів – та традиційними святковими іграми; слухали вірші та пісні, поринали у світ танцю.
На захід в ролі «бабусі-травниці» було запрошено колишню завідуючу Зеленобалківською СБ, ветерана бібліотечної справи Марію Марківну Шкурко, яка поділилася з присутніми своїми багатими знаннями про лікарські трави краю, навчила, коли їх треба збирати і що ними лікувати. Після чого всі присутні здійснили краєзнавчий еко-квест «Назустріч природі та рідному краю». У супроводі мешканців села бібліотекарі відправилися в екскурсію по с. Зелена Балка на пошуки лікарських трав. Під час еко-квесту гостей чекали все нові й нові сюрпризи та несподіванки. Спершу треба було знайти ту місцинку, де ростуть потрібні трави та квіти, потім – створити «лікарські трав’яні набори» від різних хвороб, далі – набрати води з імпровізованої кринички, щоб полити ті рослинки, які ще залишилися рости, а ще – відшукати захований скарб… Таким «скарбом» для присутніх стала бібліотечна фіто-вітальня, де бібліотекарі мали змогу перепочити, поділитися своїми враженнями від побаченого та почутого, розповісти про свій досвід «перетворення» сільської книгозбірні на центр місцевої громади, посмакувати холодними трав’яними чаями.
На згадку про свій візит до Зеленобалківської бібліотеки бібліотекарі намалювали «Карту дружби» та подарували Ларисі Володимирівні «повітряні побажання» – повітряні кульки з побажаннями, які були  випущені  в небо: адже, як відомо, всі наші мрії та бажання збуваються саме на небесах!












понеділок, 18 травня 2015 р.

Народ мій є! Народ мій завжди буде! Ніхто не перекреслить мій народ! Пощезнуть всі перевертні й приблуди, І орди завойовників-заброд!

Щорічно з 2007 року згідно Указу Президента України третя неділя травня – День памяті жертв політичних репресій. Цього дня українці згадують своїх співвітчизників, які загинули внаслідок репресивної політики тогочасної влади.
День пам'яті встановлено окремою датою на підтримку ініціативи громадськості. Раніше репресованих згадували разом із жертвами голодоморів. Сьогодні ж жодних таємниць, замовчувань та викривлень у питаннях, які стосуються політичних репресій немає і не може бути.
З метою формування національної свідомості громади, патріотичного виховання дітей та учнівської молоді, гідного вшанування жертв політичних репресій в районній бібліотеці протягом тижня проведено ряд заходів: презентація тематичної виставки «Повернені імена», бібліографічний огляд літератури «Відроджена пам’ять», інформаційна хвилинка «І поліг наш народ, наче скошене жито». А 17 травня бібліотекарями відділу обслуговування була проведена тематична година «І лине вічне слово з висоти». На захід завітали очільники району – в.о. голови Широківської РДА Діна Діхтяренко, голова районної ради Олександр Євтушенко, заступник голови районної ради Вікторія Лаврова, голова селищної ради Ігор Сагура, – представники трудових колективів селища, друзі та партнери бібліотеки.
Під час тематичної години запрошені мали змогу дізнатися про діяльність представників «Розстріляного Відродження» – літературно-мистецького покоління 20-30-х років ХХ століття в Україні, що представило світу високохудожні твори у галузі літератури, живопису, музики, мистецтва; і діяльність яких стала піком становлення та розвитку української культури.
Двадцяте століття відіграло важливе значення у становленні незалежності для багатьох держав світу. Україна в цьому контексті не стала винятком. Прагнення здобути незалежність змусило не одне покоління стати до боротьби за самобутність власної культури, мови, літератури та мистецтва. Провідною силою у вирішенні цього питання стала українська інтелігенція. Письменники, поети, діячі культури та мистецтва нарешті знайшли в собі сили виступити в боротьбі за надання українській культурі належного статусу та підняття рівня її розвитку. Проте влада думала інакше… Бажаючи стати на перешкоді цьому масштабному процесу, правляча партія почала діяти забороненими методами: замовчуванням, нищівною критикою, репресіями, арештами, розстрілами. Початком масового знищення української інтелігенції вважається травень 1933 року, коли відбулися арешт Михайла Ялового та самогубство Миколи Хвильового.
Лесь Курбас, Микола Куліш, Валерян  Підмогильний, Марко Вороний, Олекса Слісаренко, Григорій Епік, Людмила Старицька-Черняхівська, Гнат Хоткевич… Це далеко не повний список імен – цвіту української нації, – життя яких обірвалося так і не діждавшись здійснення тієї заповітної мрії, до якої вони прагнули усім своїм серцем, своїми думками, помислами і діями.
Широківська земля виплекала немало своїх славних синів і дочок, якими пишається вся Україна. Серед них широківський просвітянин, актор, публіцист, громадський діяч Авраменко-Ирій Андрій Васильович. Він брав активну участь в національному відродженні краю та країни, за що також був заарештований та розстріляний у 1944 році. Посмертно реабілітований лише в роки незалежності 11 березня 1994 року. В його особі цього дня було вшановано пам'ять всіх представників української інтелігенції, що віддали своє життя за кращу долю своєї країни та українського народу.

Завершився захід покладанням квітів до пам’ятної дошки А.Авраменку, яка в 2001 році встановлена на будівлі Широківської районної бібліотеки. 





середа, 13 травня 2015 р.

Заочна школа бібліотекаря

13 травня 2015 року
В рамках роботи «Заочної школи бібліотекаря» методичним відділом РКЗ «Широківська районна бібліотека» для завідуючих книгозбірнями району проведено заняття «Бібліотечно-інформаційні ресурси та послуги для громади: сучасне бачення бібліотекаря». Під час навчання присутні ознайомилися з інноваційними формами роботи з користувачами; розглянули нестаціонарні підходи до обслуговування громади – «бібліосадочок», «бібліорюкзачок», «book-бокси  «Швидка книжкова допомога», «бібліодесант», «бібліогастролі» та інші; опанували методику створення «сторісеку», «скрапбукінгу»; з’ясували особливості такої моделі роботи як «коворкінг» та розглянули можливості застосування методики зонування бібліотечного приміщення в сучасних умовах для більш повного, а головне – одночасного, задоволення потреб всіх представників громади. Про ці та інші особливості бібліотечної роботи говорила у своєму виступі «Публічна бібліотека – бібліотека для всіх: сучасні виклики, зміст роботи, ефективність послуг» завідувач методико-бібліографічним відділом Тетяна Вікторівна Ільчишина.
Директор районної бібліотеки Лілія Володимирівна Бондарчук ознайомила завідуючих бібліотеками з оновленою нормативно-законодавчою базою у бібліотечній справі; розповіла про нову адміністративну реформу, а відповідно – і реформу бюджетної сфери, які чекають нас до кінця року.
Також присутні взяли участь у роботі «школи бібліотечного піарника» та навчалися яким чином вдало розповісти про бібліотечний захід, щоб привернути до себе увагу влади і громади.

Завершився захід обговоренням отриманої інформації, нових ідей, обміном думками та враженнями.



пʼятниця, 1 травня 2015 р.

Бібліотечна еко-галявина «Природи неповторную красу я серцем, словом, пензлем збережу»

Бібліотечна еко-галявина «Природи неповторную красу я серцем, словом, пензлем збережу» – таку назву мав цього року творчий звіт Широківської районної бібліотеки перед громадою. Захід, на якому були присутні керівництво району, друзі та партнери бібліотеки, громада селища Широке, проходив 29 квітня на площі перед приміщенням книгозбірні. Крім того, еко-галявина стала підсумком всіх заходів, які традиційно проводить бібліотека до Дня Землі, Дня довкілля, річниці аварії на ЧАЕС, і мала на меті привернення уваги громади до екологічної ситуації, яка склалася сьогодні в Україні в цілому, і на Широківщині зокрема; а також показати всю красу і неповторність природних багатств рідного краю.
Наше довкілля, рідна природа чарує нас в усі пори року. Ми, українці, маємо гордитися тим, що доля подарувала нам це диво – чарівну й неповторну красу природи. Та багатства природи не безмежні. Маємо їх дбайливо оберігати, як порядні господарі. Так роблять в усьому світі, бо проблеми екології, охорони природи нині найважливіші, адже природа – це наше життя, наше здоров’я. І чим стане наша земля завтра: потворною красою чи прекрасною потворою, а чи залишиться просто прекрасною планетою Земля – то все залежить тільки від нас самих. Саме про це йшлося під час виступу екологічної агітбригади «Давайте поговорим про життя!», яку представили партнери бібліотеки – учні 8-А класу Широківської СЗШ № 2.
Всі ми добре розуміємо, що сучасні екологічні проблеми нам доведеться вирішувати вже сьогодні. І особлива роль у їх вирішенні буде належати саме молодому поколінню, представники якого – учнівська молодь селища – взяли активну участь у проведенні грінмобу «Наша планета – колиска життя». Своєю хореографічною постановкою діти презентували  усім присутнім власне бачення майбутньої долі природи рідного краю.
А про те, як перетворити побутове сміття, яким сьогодні завалені наші населені пункти і під’їзди до них, на прекрасні вироби, що стануть окрасою будь-якого саду, подвір’я, будинку, розповіла широківська майстриня Наталя Вікторівна Семенова під час майстер класу «Екологічний шлях до прибутку: хенд мейд з відходів». Один з її виробів став окрасою бібліотечної клумби – імпровізований горщик для вуличних квітів.
За дорученням начальника відділу культури, туризму, національностей та релігій Тетяна Карамушка (завідуюча методичним центром клубної роботи відділу культури) вручила Світлані Григорівні Демешко, класному керівнику 8-А класу, та Зої Іванівні Бойко, вчителю фізкультури та постановнику грін-мобу, подяки за творчий внесок у проведення бібліотечної еко-галявини.

Присутнім також було запропоновано ознайомитися з матеріалами виставки-контрасту «Озирнись. Зупинись. Поміркуй», виставки полотен місцевих художників «Світ очима пензля», а також, завітавши до бібліотечної фіто-вітальні, посмакувати запашним чаєм з різноманітних лікарських трав.








Поетичний альбом «Їхні життя війна рифмувала»

«В серцях відвага соколина,
І гнів, і лють до хижих зграй.
Під гул гармат хай пісня лине,
Нехай звучить про рідний край.»

28 квітня до Широківської районної бібліотеки завітали учні МЦППВ, щоб взяти участь у поетичному альбомі «Їхні життя війна рифмувала», приуроченому 70-річчю Перемоги над нацизмом. Під час заходу мова йшла про літераторів-фронтовиків, що своїм полум’яним словом додавали рішучості та мужності солдатам, сповнювали їх надією на скору Перемогу, давали могутню зброю – слово – в руки кожного бійця.
У 1941 році 440 літераторів стали до лав діючої армії. Серед них О.Довженко, Ю.Збанацький, А.Малишко, П.Тичина, О.Гонча, Г.Тютюнник, М.Бажан, О.Підсуха та інші. В той час вони жили життям та мріями українського народу, служили йому та своїй Батьківщині.

Учні підготували поетичну мозаїку з творів українських поетів. Декламування ними віршів перепліталося з розповідями бібліотечних працівників про життєвий та творчий шлях авторів поетичних строк та літературних уривків. А наприкінці заходу бібліотекарі запропонували присутнім ознайомитися з матеріалами перегляду літератури «Роки війни – століття памяті».