понеділок, 17 січня 2022 р.

«А третій же празник – Святе Водохреще»

«А третій же празник – Святе Водохреще»

Різдвяно-новорічний період завершується святом Водосвяття. Його ще називають Водохреща, Хрещення, Ордань, Богоявлення Господнє. Воно прийшло до нас на Україну разом із християнством і стало традиційним святом нашого народу.

Вечір напередодні Хрещення називається другий Свят-вечір або «Голодна кутя». Ця назва пішла від того, що доти, доки не посвятять воду, люди не їли. Надвечір ішли до церкви, де святили воду. Свяченою водою господар кропив всіх членів сім'ї, хату, подвір'я, криницю, свійських тварин, малював хрести крейдою на дверях, воротях, господарських будівлях, аби залякати нечисту силу.

Сідали вечеряти, коли вже засяє вечірня зоря. Вечеряли пісними стравами: сюди входили кутя, узвар, пироги, вареники з капустою, голубці, смажена риба та ін.

Саме ж свято Водохреща відбувалося 19 січня на річці або біля криниці. Напередодні чоловіки вирубували на льоду великий хрест, обливали його червоним буряковим соком. Тут відбувалася Божа служба. Кульмінаційним моментом свята було занурення священиком хреста у воду. З цього часу вода вважалася освяченою і цілющою. Люди набирали її у глечики і берегли цілий рік, ласкаво називаючи водичкою-йорданичкою, бо це була жива вода. Нею напували хворих, змазували хворі місця, лікували дитячий переляк, кропили від злих духів хати та ін.

Потім найсміливіші купалися в ополонці. За народними уявленнями, цим вони могли оберегти себе протягом року від різних хвороб.

Більше інформації про завершальне свято новорічно-різдвяного циклу ви можете дізнатися, завітавши до дитячої бібліотеки та переглянувши запропоновані матеріали тематичної полички.







Немає коментарів:

Дописати коментар